Състав на телешката лой:
- 99.95% мазнини
- Каротеноиди (провитамин А, бета-каротин).
- Витамин А, D, Е, F.
- Естери.
- Фосфатиди.
- Наситени мастни киселини: (линолова, линоленова, олеинова, миростолеидна, арахидонова, лауринова).
- Фосфор.
- Натрий.
- Калий.
- Пепел.
- Холестерол.
Телешката лой се използва за приготвяне на топли ястия: супи и гарнитури, както и за пържене и задушаване на месни и зеленчукови ястия.
Единственият недостатък на този продукт е, че се втвърдява твърде бързо. За да елиминират този неприятен момент, опитните готвачи съчетават тази мазнина с други мазнини в съотношение 1:1.
Рецепти с телешката лой
Що се отнася до използването на телешката лой в готвенето, тя се използва основно за печене и дълбоко пържене на телешки месни продукти. В този случай те се оказват сочни, с приятна златиста коричка и аромат на младо телешко. С нея може да се пържи или пече свинско или други меса, но това ще промени вкуса им към телешко.
Можете да пържите с телешка лой и зеленчуци или да я използвате за сотиране и подправяне на супи. Само в този случай трябва да се вземе предвид рязко нарастващото калорично съдържание на ястието.
В някои случаи тя става просто незаменима. Тази естествена животинска мазнина може да има следните положителни ефекти върху човешкия организъм:
Телешката лой е придобила висока популярност не само в готвенето, но и в традиционната (нетрадиционна) медицина. Козметиците често използват този продукт за производството на кремове, мехлеми и подхранващи маски за лице.
Кремът за лице, направен от висококачествена телешка лой, не само овлажнява, но и подхранва кожата. Може да служи като отлично защитно средство за кожата срещу вредни въздействия (топлина, студ, прах).
В народната медицина разтопеният продукт понякога се използва за премахване на белези на следоперативни конци. В допълнение, той се използва при топли компреси, нанасяни върху възпалени стави и гърдите при силна кашлица.
Как да разберем лойта дали е от теле или от говедо
По цвета на лойта.
Ако лойта е бяла на цвят, то тя е добита от млади телета от 12 до 18 месеца. Ако лойта е светло жълта или жълта тя е добита от по-стари говеда над 24 месеца.
Възможни вреди и противопоказания на телешката лой:
Говеждата лой, която се търси в готвенето, алтернативната медицина и козметиката, със сигурност е полезен продукт. Въпреки това използването му, както в готвенето, така и в традиционната медицина, не трябва да се прекалява.
Поради високото калорично съдържание на продукта, разходната норма се изчислява въз основа на: 1 g на 1 kg телесно тегло. Други причини, които трябва да бъдат взети в предвид при някои хора са при проблеми с:
- Функционални нарушения на черния дроб и бъбреците.
- Панкреатит, хроничен панкреатит.
- Повишена киселинност на стомаха.
- Диария.
- Язва на стомаха, дуоденит.
- Холецистит, калкулен холецистит.
- Атеросклероза.
В тези случаи не е препоръчително използването на този натурален за готвене продукт.
За всички останали е идеален като заместител на зехтина или олиото при готвене на тиган или фурна. Телешката лой е много по стабилна от зехтина - който е канцерогенен при температури над 200 градуса. Телешката лой е стабилна при температури до 240 градуса.